Den daglige træning

Vores daglige træning på fodboldlinjen er inspirerende, seriøs og udviklende.

På fodboldlinjen giver vi dig de bedste forudsætninger for din træning med et udviklende miljø, hvor personlig udvikling er en garanti. Vi tilrettelægger træningen, så hver enkelt spiller har mulighed for en eksplosiv udvikling. Du vil opleve alsidig træning, hvor vi arbejder både på det tekniske, det taktiske og den mere arbejdsomme del af fodboldspillet.

Fire dygtige, erfarne og højt kvalificerede trænere med mange års erfaring fra højeste niveau inden for efterskole- og klubfodbold underviser på fodboldlinjen. Vi brænder både for sammenholdet, sammenspillet og for at skabe de bedste resultater for fodboldlinjen.

På Svenstrup Efterskole har vi egen kunstgræsbane (nyeste generation) med lys og lydanlæg, og vi har vores eget klubhus. Linjen er delt op i drenge- og pigehold, der hver har en fast træner tilknyttet holdet.  Trænerne er i løbende dialog om de enkelte spillere.

Du har fodbold på skemaet tre gange om ugen (5,5 timer i alt), men du skal være klar på også at træne om aftenen og i din fritid, så du kan udvikle dig mest muligt og opnå dine personlige målsætninger i samarbejde med resten af holdet.

Klubsamarbejde
Vi har på fodboldlinjen et samarbejde med Næstved Boldklub, hvor efterskolens bedste spillere har mulighed for at indgå i et forløb på klubbens U17 Divisionshold sideløbende med efterskoleopholdet.

Vi glæder os til at spille med dig!
Linjefag

Kom og spil fodbold på Svenstrup Efterskole
Kom og prøv kræfter med mange forskellige slags sport her på Svenstrup Efterskole
Kom og vær den kreative designer her på Svenstrup Efterskole
Slip din indre rockstjerne løs til musik her på Svenstrup Efterskole
Kom og lær de fede moves til dans her på Svenstrup Efterskole