Åbent hus og oplevelsesdøgn

30. september 2021

Dejlig uge med bl.a. oplevelsesdøgn og fantastisk interesse til åbent hus

Efter et år med virtuelt åbent hus til både Efterskolernes Dag og Aften, var det en fornøjelse at slå dørene op for fysisk besøg søndag d. 26. september. Det var fantastisk at opleve den interesse, der var lige fra vi åbnede kl. 13, hvor køen til rundvisning hurtigt fyldte ud til vejen. Eleverne fik smøget ærmerne op, så alle besøgende kunne få sig en god tur rundt på skolen og stille spørgsmål undervejs. Over 1.000 mennesker havde vi i gennem på dagen og vi håber I alle fik svar på jeres spørgsmål og fik set og hørt, hvordan vi laver efterskole her på Svenstrup. Nåede du ikke forbi, så har vi to af pigerne klar til at vise rundt i en video nedenfor. Du kan også læse meget mere her på hjemmesiden om linjefag, undervisningen, kost, pris, arrangementer i løbet af året og meget andet.

Et lille skulderklap til vores elever for at være så godt på, især efter et indholdsfyldt og fysisk krævende oplevelsesdøgn op til weekenden, hvor den stod på samarbejde i svanekuldene og de fik en masse udfordringer gennem 24 timer. Da det jo er en tilbagevendende begivenhed, som eleverne ikke behøver vide alt om, vil vi ikke gå for meget i detaljer og blot sige, der var tale om et fysisk hårdt døgn, med svingende vejr og en tand for lidt søvn. Til gengæld gav det et mentalt kick efterfølgende, som nogle besøgende nok bemærkede søndag til rundvisningerne ;-)

Se billeder fra Efterskolernes Dag her

Se billeder fra Oplevelsesdøgnet her

Se Rikke og Maise vise rundt på skolen til Efterskolernes Dag 2021

Du kan også gå rundt på skolen med vores virtuelle tour: