Årgang 18-19 på skitur til Lofsdalen

28. februar 2019

En uge i sneen med fællesskab og masser af sjov

Uge 6 var en stille uge på selve Svenstrup Efterskole, men det var nu mest fordi, vi pakkede elever og lærere ind i 3 busser og kørte nordpå til Lofsdalen i Sverige til en uges lækker skitur i de svenske fjelde. 16 timers bustur senere landede vi i det snefyldte skisportsområde og eleverne fordelte sig ud i de lejligheder, de havde aftalt hjemmefra. I ugens løb stod vores unge mennesker selv for madlavningen. Menuerne havde de selv planlangt til de forskellige dage.

Vejret var rigtig flot flere af dagene og eleverne fik rig mulighed for at øve sig på pisterne. Bl.a. fik de lavet lidt eye candy til vores fotograf på vej ned med lidt synkronskiløb. Du kan se lidt af det sidst i videoklippen ovenfor. Generelt var det en uge med rigtigt godt skivejr og der blev øvet tricks i stor stil, løbet på de små stier mellem træerne og forsøgt med hop og spring. En flok elever havde snowboard med og de gav den gas både på pisterne og snowboardbanen.

Om aften var der fælles hygge med bl.a. sang og musik fra eleverne. Frierier til den kommende gallafest, var der også at finde på programmet. Alt i alt var skituren en uge, hvor fællesskabet for alvor bliver plejet og typisk en uge, som mange af vores elever vil kunne tænke tilbage på med glæde i mange år fremover.

Der kom lidt billeder med fra turen, som du kan nyde ved at klikke her: http://www.svenstrupefterskole.dk/1819/skitur/