Glade og veloplagte elever til Efterskolernes Dag 2022

30. september 2022

Årgang 22/23 viste fremtidige svaner rundt til Efterskolernes Dag

Søndag d. 25. september slog vi dørene op til Efterskolernes Dag her på Svenstrup Efterskole. Alle var spændte ovenpå et fedt oplevelsesdøgn fredagen op til. Spændte på at vise skolen frem og selv være dem, der skulle fortælle om værelser, spisetider, linjefag, undervisning, fællesaktiviteter og meget mere. En oplevelses alle vores elever selv har prøvet, da langt de fleste jo også engang har været til Efterskolernes Dag.

Det var en fornøjelse at opleve den interesse, der var lige fra, ja faktisk et stykke tid før officiel start kl. 13, hvor familier så småt strømmede til. Eleverne fik smøget ærmerne op, så alle besøgende kunne få sig en god tur rundt på skolen og stille spørgsmål undervejs. Lige under 1.000 mennesker havde vi i gennem på dagen og vi håber I alle fik svar på jeres spørgsmål og fik set og hørt, hvordan vi laver efterskole her på Svenstrup. Nåede du ikke forbi, så kan du heldigvis følge Lærke og Trine, når de viser rundt i en video nedenfor. Vi optog dem nemlig til Efterskolernes Dag. Det kan også være du var forbi, men bare har lyst til at se skolen igen. Se videoen og prøv også vores virtuelle model, hvor du selv kan gå rundt på skolen. Bruger du computer, kan du benytte piletasterne til at bevæge dig rundt.

Endelig kan du kan også læse meget mere her på hjemmesiden om linjefag, undervisningen, kost, pris, arrangementer i løbet af året og meget andet.

Se billeder fra dagen i et lille galleri lige her

Se Lærke og Trine vise rundt på skolen til Efterskolernes Dag 2022

Du kan også gå rundt på skolen med vores virtuelle tour: