Fodboldtrænere og elever i aktion for første gang

31. august 2017

Årets første fodboldkampe var debut for både elever og trænere.

Der er altid en vis spænding op til årets første fodboldkampe her på Svenstrup, men alligevel var det en lille smule anderledes i går, da Gunslevholm kom på besøg til tre venskabskampe. Det var nemlig ikke kun elevernes debut, men også vores nye fodboldtræneres første deltagelse på Svenstrup. Vi har over sommeren fået selskab af to nye herrer, Anders og Kasper, som har tilsluttet sig trænerstaben sammen med Tonni og Martin.

Anders er faktisk tidligere elev her på Svenstrup, hvor han havde sin gang helt tilbage i 06/07 og var med til at vinde det første Sjællandsmesterskab for Svenstrup Efterskole. Til daglig er han også hjælpetræner i Næstved Boldklub, som pt. gør sig i 2. division. Kasper har også sin gang i Næstved Boldklub, dog ikke som træner men som spiller på Næstveds 1. hold. Så ud over deres hjælp her på Svenstrup, sætter vi også vores lid til, de kan hjælpe med at føre Næstved tilbage i 1. division.

Eleverne lavede en flot indsats mod Gunslevholm og det blev til 1-1 for pigerne, 2-2 for drengenes 2. hold og en flot 6-2 sej til drengenes 1. hold. God og solid start på sæsonen og vi glæder os til at følge vores hold og trænere.

Vejret var lidt drilsk, men det lykkedes alligevel fotografen at få lidt stemningsbilleder fra banen. Du kan lidt billeder her: http://www.svenstrupefterskole.dk/1718/fodbold1/