Fremtidige svaner til åbent hus

26. september 2023

Årgang 23/24 viste skolen flot frem til Efterskolernes Dag

I søndags var der åbent hus på Svenstrup Efterskole i anledning af Efterskolernes Dag. Alle var spændte på at vise skolen frem og selv være dem, der skulle fortælle om værelser, spisetider, linjefag, undervisning, fællesaktiviteter og meget mere. Noget de fleste af vores elever selv har prøvet, dengang de var forbi til Efterskolernes Dag. Mange var stadig lidt trætte ovenpå oplevelsesdøgnets strabadser, som sluttede fredag aften, men da først de mange besøgende begyndte at ankomme, kickede en ekstra energi ind. Eleverne gjorde deres til, at alle fik sig sig en god tur rundt på skolen og stillet spørgsmål undervejs og de fik underholdt med to shows undervejs på kunstgræsbanen. Et lille 2 minutters show, der var indøvet til vores fælles bevægelse om torsdagen.

Vi havde glæden af en masse familier, der kiggede forbi og det var en fornøjelse at opleve den interesse, der var for at høre mere om Svenstrup Efterskole. Vi håber I alle fik svar på jeres spørgsmål og fik set og hørt, hvordan vi laver efterskole her på Svenstrup. Nåede du ikke forbi, så kan du heldigvis opleve Victoria og Sophia, når de viser rundt i en video nedenfor. De viste nemlig rundt til Efterskolernes Dag og det har vi liggende klar lige her.

Det kan også være du var forbi, men bare har lyst til at se skolen igen. Se videoen og prøv også vores virtuelle model, hvor du selv kan gå rundt på skolen. Bruger du computer, kan du benytte piletasterne til at bevæge dig rundt.

Endelig kan du kan også læse meget mere her på hjemmesiden om linjefag, undervisningen, kost, pris, arrangementer i løbet af året og meget andet.

Se billeder fra dagen i et lille galleri lige her

Se Victoria og Sophia vise rundt på skolen til Efterskolernes Dag 2023

Du kan gå rundt på skolen med vores virtuelle tour: