Madkundskab og fællesskab

13. januar 2021

Fællesaften med madlavning, fællesspisning, hygge og ikke mindst fællesskab i en mørk coronatid

I disse coronatider, hvor vi er hjemme hver for sig, er det vigtig med emner, der bringer os tættere sammen. Ifg. en ny undersøgelse er det netop mad, der har været danskernes største hobby i alt det her coronalockdown. Vi har da også fundet det nærliggende at lave madlavning og fællesspisning sammen, virtuelt selvfølgelig, og i aften gentog vi sidste uges success. Denne gang var det med lidt flere udfordringer for vores elever, da menuen bød på både hovedret og dessert.

Menuen stod på:
Kyllingeburger med hjemmebagte burgerboller

Sprødstegt kyllingebryst
Syltede rødløg
Guacamole
Chilimayonnaise
Tomat, agurk, salat og spidskål

Tilbehør: Stegte kartofler

Dessert: Brownies.

Der skulle altså både bages, blandes dressinger og steges kød. 2½ time tog det ca, før vi havde det hele i hus og herfra vil vi godt give en hånd til jer alle for rigtig flot køkkenarbejde. Der var en del bolde i luften, men I kom godt igennem det og vi fik en god fællesspisning efterfølgende. Det var hyggeligt, lærerigt og den type fællesskab, vi savner når coronaen tvinger os hjem. Så må vi jo selv få det bedst mulige ud af situationen og der var I alle heldigvis godt med i dag! :-)

Er du interesseret i selv at lave menuen eller dele deraf, kan du finde opskrifterne her og en indkøbsseddel her. Opskrifterne er til 4 personer.