OSO-uge på Svenstrup

24. januar 2023

Projektuge med en lang række forskellige uddannelser og jobs på programmet

Årets OSO-uge er netop løbet af stablen og vi blev præsenteret for en lang række detaljerede fremlæggelser og flotte messestande. OSO er kort for Obligatorisk Selvvalgt Opgave og den seneste uge har vi knoklet løs med at få opgaven på plads.

Alle var delt ud i grupper, primært på to og to, og her var det valgfrit, hvilket job/karriere man havde lyst til at dykke ned i og skrive om. Der skulle også undersøges om, hvilke uddannelse eller uddannelser, der hører til eller kan være nyttige for at arbejde med det valgte job/karriere.

Udvalget af erhverv spændte ret bredt og vi kom godt rundt på paletten. Her er udpluk uden at være dækkende: Lærer, pædagog, tømrer, sportsjournalist, politibetjent, psykiater, advokat, fængselsbetjent, paramediciner, ejendomsmægler, børsmægler, e-handel, iværksætter, kriminalefterforsker, psykolog og mange flere. Vi gik i gang tirsdag og der var travlt med interviews, skriftlig fremstilling, vejledning og klargøring af messestand.

Opgaven mundede ud i en rapport som Swayfremstilling og i en messestand, hvor alle grupper fremlagde om mandagen for både lærere og elever. Inden blev der dog også tid til forældrebesøg om søndagen, hvor de fik lov at besøge messestandene og høre mere om de forskellige jobs og se resultatet af ugens arbejde.

Se billeder fra ugen der gik her

Se billeder fra fremlæggelserne her