OSO-uge på Svenstrup

21. januar 2019

OSO-uge på Svenstrup med fokus på job og uddannelse

Den sidste uges tid på Svenstrup Efterskole, har været lidt speciel idet den almindelige undervisning var taget af skemaet til fordel for Obligatorisk Selvvalgt Opgave eller OSO, som den også kaldes i daglig tale. Kort fortalt arbejdede eleverne i grupper, hvor de sammen havde fundet et job og dertilhørende uddannelse, som de valgte at gå i dybden med. Resultatet skulle ende ud i en opgave, en messestand, en hjemmeside og en præsentation for lærerne.

Ugen ud har hele skolen summet af livlig aktivitet, hvor alle kroge nærmest har været optaget af grupper, som skrev opgaver, udviklede messestande, øvede foredrag eller planlagde møder med relevante personer, som skulle interviewes. Der var tale om et meget bredspektret udvalgt af professioner. Der kan bl.a. nævnes advokater, ingeniører, indretningsarkitekter, ejendomsmæglere, jordmødre, overlæger, børsmæglere og mange flere

Søndag kom rigtig mange forældre forbi for at opleve vores OSO-messe og de havde mulighed for at stille spørgsmål og snakke med vores unge mennesker om de professioner og uddannelser, de havde valgt. Det blev til en hyggelig dag og hele ugen kulminerede i dag med fremlæggelser over hele skolen for hver gruppes respektive lærere.

En god uge er så småt slut og der skal lyde stor ros til vores elever for at have lagt kræfter i deres projekter og et tak til jer forældre for at støtte op og bruge en søndag her hos os.

Se billeder fra messen og fremlæggelser her: http://www.svenstrupefterskole.dk/1819/oso/