På kulturrejse hos vores naboer

11. november 2022

En uge i Tysklands hovedstad

På Svenstrup tager vi af sted på to længere udlandsrejser om året. En skitur og en tur til et skiftende sted i Europa, som vi kalder for en kulturrejse. Vi er et lille land i en globaliseret verden og formålet med turen er at give vores elever et indblik i landene omkring os, deres historie og skikke. Hvilke forskelle og ligheder de har i forhold til herhjemme.

I år gik turen til Tyskland og deres hovedstad Berlin. En af de store metropoler i Europa med masser af byliv, kultur og en historie, som aldrig må glemmes.

På busturen derned stoppede vi ind forbi den tidligere koncentrationslejr Sachenhausen og fik et indblik i et af Tysklands mørkeste kapitler. I selve Berlin mødte vi det moderne Tyskland i det multikulturelle område Kreuzberg med alle dets mange butikker, street art/kunst, unge mennesker og smeltedigel af nationaliteter.

Der blev også tid til mere af Tysklands historie med besøg på Stasi-museet og et besøg i The Forbidden City, Sovjetunionens gamle militærbase udenfor Berlin, som var deres største base udenfor USSR. I hele Østtysklands levetid var den lukket område for tyskerne, men står i dag som en spøgelsesby med mindet om de sovjetiske besættere.

Forskellige ture rundt i Berlin, såkaldte Berlin-walks med forskellige emner blev det også til, ligesom de forskellige linjefag var rundt på bl.a. parkourbane, cykel/skaterbane, danseskole, streetfodbold, Easy Side Gallery, besøg på Philharmonie Berlin, musikmuseum, Brandenburger Tor og Reichstag.

Der var også en lang række valgfag, som ”Flygt over muren”, The Curry Wurst Tour, Moderne Kunstmuseum, Mall of Berlin og Hop on and off sightseeing og der blev tid til masser af madoplevelser, fællessang og fællesskab på turen. En fantastisk uge vi vil huske.

Se billeder fra turen lige her