Spændende aften med jobs og uddannelser

02. november 2023

Forældre på besøg til uddannelsesaften på Svenstrup

I dag findes rigtig mange job- og uddannelsesmuligheder, og det kan være svært at vælge vej, når man skal læse videre. Der er så mange erhverv, man som ung aldrig har hørt om eller i hver fald ikke ved så meget om. Jo mere man ved, des nemmere bliver valget måske fremover.

Vi får nogle gange tudet ørerne fulde om drømmeuddannelser og det kan ofte virke som om, man helst ikke må vælge forkert. Kan jeg skifte karriere eller uddannelse senere? Skal jeg tage den hurtigste vej? Hvad har andre gjort?

Som hjælp og inspiration til vores elever havde vi inviteret forældre til uddannelsesaften her på Svenstrup Efterskole, hvor de kom forbi og fortalte om netop deres erhverv og den uddannelse, der ligger bagved. En god flok takkede ja og mødte talstærkt op til en spændende aften med masser af informationer og svar på spørgsmål om mange store og små ting. Her var det muligt at få svar på om man som pædagog f.eks skal passe børn altid, hvad en ingeniør egentlig laver og osv.

Vi hørte en masse spændende om jobs som advokat, børnelæge, bioanalytiker, låsesmed, softwareudvikler, byggeleder, ergoterapeut, pædagog, økonomiansvarlig, socialrådgiver og mange flere.

En vellykket aften, hvor vi alle blev klogere – stort tak til jer forældre, der havde tid og lyst til at være med.

Se et galleri fra aftenen her