Teater direkte hjem i stuerne

29. april 2021

En udskudt og forkortet teateruge blev sat i værk og ført godt igennem

Årgang 20/21 har på mange måder udforsket nye områder indenfor det at gå på efterskole. Med et år præget af coronarestriktioner, har de konstant måtte tage til takke med nye regler og ændrede planer efterhånden som vi har været igennem året. Meget har bestemt ikke været som det plejer og vi har tænkt i nye baner og anderledes arbejdsgange meget af året. Teaterugen skulle have været i efteråret, men da vi ikke kunne tage imod forældre og familie, valgte vi at udskyde den til efter nytår. Resten af historien kender vi jo, nemlig nedlukning og hjemmeskole og flere restriktioner, da først vi igen havde vores elever tilbage på skolen.

What to do then? Jo, vi besluttede at holde en mindre udgave af teaterugen, som i stedet blev sat til at løbe over 3 dage. Kan man nå at skrive, øve og udføre et teater på 3 dage, tænker du så sikkert?

Det kan det rent faktisk! Med god vilje og ihærdighed lykkedes det faktisk vores unge mennesker og medarbejdere at få stablet det hele på benene. Manuskriptforfatterne fik skabt et teaterstykke, som skuespillerne straks kastede sig over i auditoriet. I øvelokalet strømmede tonerne ud fra musikholdet og i dansesalen var der dampende hedt, efterhånden som koreografierne kom på plads og trinene blev indøvet, så vi til sidst kunne mikse teaterstykket med live musik og dans. Imens blev scenen sat i hallen med lyd og lys og det hele blev dækket af medieholdet, som sørgede for at dokumentere det hele på Facebook og Instagram. Du kan se videoerne herunder. I designlokalet knoklede pigerne med at få kostumer og kulisser klar.

Publikum var stadig et no-go, så i stedet besluttede vi først at køre fælles madlavning og spisning med forældre over Zoom og derefter at livestreame showet til vores YouTube kanal. Med lidt research og masser af test fik vi 3 kameraer på og hele stykket blev sendt hjem til forældre og familie, så de næsten var med i hallen… næsten ;-)

Er der pres på i en normal teaterugen? Ja, det er der. Er der pres på med 3 dage kun? Ganske meget ja. Der var stress på, når kulisserne pludselig skulle laves om, fordi historien blev lavet om, de rette lydkabler var forsinket med posten, koordineringen med sceneskift drillede samme dag som streamingen skulle foregå osv osv. Er der glæde at spore og jubel at høre, når det hele alligevel flasker sig til sidst?

Det kan I tro der var! Det var så flot arbejde hele vejen rundt og 3 intense dage blev afløst af en fed følelse af alt det gode ved efterskolelivet og fællesskabet. Nok kan corona lave om i meget, men den følelse kan den ikke tage fra os.

Se lidt billeder fra teaterugen ved at klikke her

Se teaterstykket her. Du skal 1 time og 10 minutter ind, før stykket rigtigt starter:

 

Se medieholdets videoklip fra 1. dag:

 

Se medieholdets videoklip fra 2. dage: