Teateruge på Svenstrup

04. december 2018

Læs mere om teaterugen på Svenstrup Efterskole. En uge hvor fællesskabet næres og utrolige ting opnås på kort tid

Vi har netop afsluttet en vellykket uge med teater, der kulminerede i 3 flotte forestillinger her henover weekenden. Det var en stor oplevelse for vores elever at stå på scenen og vise, hvad de har fået ud af ugen.

Traditionen tro har vi hvert år en teateruge her på Svenstrup Efterskole. I den uge er alt undervisning indstillet og vores elever er blandet på kryds og tværs af klasserne i forskellige hold, som har hver deres rolle i løbet af ugen.

Scenen bliver bygget i teaterugen på Svenstrup Efterskole

Scenen bliver bygget i teaterugen på Svenstrup Efterskole

Der er skuespillere, musikere og dansere, som er selve dem, der ender med at være på scenen når stykket skal opføres. Herudover er der en masse, som sørger for at få bygget scenen, indsamle sponsorgaver, lave cafeer og tombola, bygge rekvisitter, sy kostumer, styre lyd og lys osv.

Det er en uge, hvor vores unge mennesker på rekordtid får sat et stykke sammen og gerne rykker rigtig langt set med fællesskabets øjne. De mange timer med alternative aktiviteter giver godt på fællesskabets konto og selv om det ofte kan være presset at nå det hele inden deadline kommer vi gerne i mål.

Eleverne øver dans til teaterugen på Svenstrup Efterskole

Eleverne øver i dansesalen til teaterugen på Svenstrup Efterskole.

I år var ingen undtagelse. Årgang 18-19 gav den gas allerede fra om mandagen og der blev gjort en indsats fra alle sider. Stykket hedder “Et sted man kalder hjem” og handler om en ung dreng, der mister sine forældre og kommer på børnehjem. Her bliver han hvirvlet ind i de lokale grupperinger til en dramatisk historie og det hele krydres med en masse følelser som kærlighed, had, venskab mv. Fra om mandagen og ugen ud blev der bygget, syet, malet, interviewet, lavet video, sunges, spillet musik, danset og replikkerne blev snakket på plads. Scenefolkene havde travlt i hallen og da scenen først var oppe kunne skuespil, dans og musik kombineres til det samlede stykke.

Hvor panikken måske kom snigende onsdag og nogle tænkte ”vi når det aldrig!”, så efterhånden som lyd, lys, rekvisitter og kostumer kom med, faldt det hele på plads til sidst og for hver gennemspilning steg troen på, det nok skulle gå.

Skuespillerne på scenen til forestilling på Svenstrup Efterskole

Eleverne er på scenen til forestilling på Svenstrup Efterskole i årets teaterstykke: “Et sted man kalder hjem”.

I weekenden gik det så for alvor løs. Lørdag var der premiere for familien, så der var fuldt hus og rigtig god stemning. Først stod den på mad og hygge i cafeerne. Nervøsiteten var til at føle på hos flere af vores elever, men en smule nervøsitet giver også en koncentration og vilje, som til gengæld kom godt til udtryk på scenen.

Eleverne leverede en super flot forestilling, med godt skuespil, imponerende kreative danse og gode sange, som man næsten fik lyst til at synge med på. Ved finalen med den sidste fællesdans sad man jo næsten med en tåre i øjet. Godt arbejde drenge og piger, hele vejen rundt!

Søndag bød på 2 forestillinger, hvor kommende som gamle elever var inviteret og hvem der ellers kunne have lyst til at se stykket. Det valgte en hel del faktisk at gøre og det gav en god kulisse til begge shows.

Vi vil gerne takke alle jer, der kom forbi og var med til at gøre afslutningen på teaterugen til den store oplevelse det nu engang blev til. Vi nød at spille stykket for jer og vi håber I nød det lige så meget.

Danseholdet med roser efter forældrepremieren på "Et sted man kalder hjem"

Danseholdet med roser efter forældrepremieren.

Se billeder fra forestillingerne her:
http://www.svenstrupefterskole.dk/1819/teaterforestilling/

Se billeder fra ugen her:
http://www.svenstrupefterskole.dk/1819/teateruge

Tombolaen var ikke blevet til noget, var det ikke for de mange, som valgte at donere gaver. Vi vil gerne benytte lejligheden til at sige tak til alle vores tombolasponsorer:

Anders Ejstrup Sørensen
AO Carstensen
B m Thermo ruder
BC Catering
Blomster Bek
C. Hobøll
Clean Care
Click Næstved
Digitell
Fladså Turist
Hørkram
Inda Art
Insta
Jens E Sport
Køkkenet på Svenstrup ;-)
Marketing Qfoods
Martha Smykker
Musikhuset
Møns Bank
name it
Nordlie Food A/S
OK
Rema1000 i Dyssegården Næstved
Rugvænget smørrebrød
Sportigan
Synoptik
Tøj eksperten
We cover you
Wunderwear

Vi havde en en rigtig flot og fin tombola med mange mange flotte gaver. Der skal også gives et stort cadeau til holdet bag tombolaen, som lagde et stort arbejde i at tage kontakt, hente og få pakket det hele flot ind.

Tombolaen til premiereaftenen på Svenstrup Efterskole

Tombolaen og et udpluk af de mange flotte gaver til premiereaftenen på Svenstrup Efterskole