Uddannelsesaften med forældre

12. november 2020

Hvad laver en data manager egentlig og hvor lang tid tager det at blive læge? Masser af spørgsmål og svar, da vi afholdt uddannelsesaften med forældre her på Svenstrup Efterskole

Som ung kan det virke uoverskueligt at tænke:”Hvad vil jeg med resten af mit liv?”. Med udvalget af muligheder der findes i dag, bliver det ikke nemmere, for der eksisterer mange erhverv, vi enten aldrig har hørt om eller ikke ved så meget om.

Spørgsmålene hober sig hurtigt op: Hvad skal jeg egentlig lave når jeg bliver voksen? Når jeg har valgt en uddannelse, er det så resten af mit liv eller kan jeg lave om i det? Hvad hvis jeg finder ud af, jeg hellere vil noget andet? Hvordan bliver jeg overhovedet god til det jeg vil? Hvad laver en data manager egentlig og er pædagoger ikke bare nogen der passer børn?

Som hjælp og inspiration til vores elever, inviterede vi forældre til uddannelsesaften her på Svenstrup Efterskole, hvor de kom forbi og fortalte om netop deres erhverv og den uddannelse, der ligger bagved. På trods af coronaens tunge skygge, fik vi det til at gå op, med de rigtige forholdsregler som afstand, mundbind og sprit en masse. Vi havde en flok dedikerede forældre, der mødte talstærkt op og det blev til en god aften med masser af informationer og svar på spørgsmål om mange store og små ting.
Vi kom godt rundt i forskellige erhverv og vores unge blev klogere på jobs og professioner som økonom, læge, marketingschef, digital forretningsudvikling, pædagog, filmklipper, data manater, jordemoder, molekylærbiologi og mange flere. Alt i alt en rigtig god aften og herfra skal lyde et stort tak til jer forældre, der havde tid og lyst til at være med.

Se billeder fra aftenen ved at klikke her