To måneder, triatlon og tid til ferie

14. oktober 2022

De første 2 md er vel overstået og vi glæder os til mere

Lidt over 2 måneder er der gået siden skolestart og årgang 22/23 kunne ikke være mere hjemmevante på Svenstrup end de allerede er. Efterårsferien er nået og hvilke fede to måneder det har været. Glade unge mennesker, der har taget efterskoleånden til sig med masser af fælles oplevelser, fællessang og fællesskab at bygge videre på.

Vi har oplevet fem sprudlende linjefag med masser af god fodbold fra vores tre hold, engagerede dansere med flotte shows, kreative designelever med masser af cool produkter, dygtige musikere, der spiller så godt sammen allerede og underholder os flere aftener på skolen og til sidst de udholdende sportselever, som her op til ferien stod for motionsdagen.

I Danmark har der jo i mange år været tradition for at afholde motionsdag op til efterårsferien og den tradition følger vi også her på Svenstrup. Sidstnævnte elever stod for at arrangere triatlon, hvor vi først var en tur i svømmehallen til 375m svømning, dernæst 19 km cykling og til sidst 4,3 km løb. Det hele foregik med chip, så der gik konkurrence i den blandt de mest ambitiøse og 1. pladsen blev taget med blot 11 sekunder. Stor tak til en flok forældre, der også gav god hjælp i dag.

Perfekt afrunding på første del af skoleåret 22/23 – vi glæder os til start efter ferien, hvor den står på nye værelser og endnu mere efterskoleliv. God efterårsferie :-)

Se et galleri fra målområdet til triatlon ved at klikke her